הנאשם יקום על רגליו

"בוא צא מהתא אתה הולך לחקירה!". הלכתי עם החוקר עברתי את חדר החקירות המשכנו ללכת והוא הכניס אותי לתא אחר, הפעם לבד. "הבאתי לך כוס מים, התחלנו אתך בטוב." "כל רגע שאני פה ולא חופשי הוא לא טוב, התחלתם איתי ברע ברגע שעצרתם אותי בלי סיבה". "יש לנו חומרים חזקים נגדך וסרטון שמוכיח הכל, אתה עוד תראה בחקירה". הדלת נטרקת ואני נשאר בתא לבד לעוד דקות ארוכות.


צילומים: בן כהן. ממצור על בלפור #6 13/01/2021


כרוניקה של מעצר פוליטי / דקל גלעד ממאהל העצמאות


הנה הסיפור שלי, אחד מתוך 11 העצורים של אתמול: את הסיפור אתחיל מהסוף כדי לתת נקודת מבט לכל האירוע. אחרי כ-9 שעות יצאתי מבית המשפט. בין ההאשמות הרבות האשימו אותי בסיכון חיי אדם בנתיב תעבורה, עבירה שהעונש עליה בלבד הוא עד 20 שנה בכלא. השופטת רשמה לי רק הרחקה מהפגנות לא חוקיות, או במילים אחרות בית המשפט לא קיבל את טענות המשטרה. זה הגיוני, כי באמת ההאשמות שלהם היו האשמות שווא.

עכשיו נחזור להתחלה. בערך בשעה 5:40 התחילה ההפגנה מול הווילון השחור. הפגנה על כך שנתניהו דחה את המשפט שלו. רצינו להראות שאנחנו לא מוכנים לשתוק ולתת לתאריך המשפט פשוט לעבור. יום לפני כן עוד הספקתי להגיד לנתניהו מול הווילון מה דעתי על דחיית המשפט.

בערך בשעה 6:00 הגיעו מפגינים עם קרטון מלא לפידים וקרשים. את הקרשים לקחתי מהם והנחתי בצד ליד המאהל רחוק מההפגנה. הגיעו סמויים, לקחו את הלפידים והקרשים, התחילו צעקות והם לא הסכימו להזדהות בפנינו. מאוחר יותר הלכתי לצלם את שני הסמויים כדי שתהיה לי תמונה שלהם ונוכל להתלונן אחרי שלא הסכימו להזדהות. הסמוי הסתכל לי בעיניים במבט שאומר: אתה הולך להיעצר היום. עצור על פגיעה באגו של סמוי.עמדתי ליד איל נאור, היה ברור לי שאם אני הולך להיעצר כדאי שלפחות מישהו יצלם. הסמוי הגיע אליי, שם לי יד על הכתף ואמר לי לבוא איתו. ישר צעקתי: "מעצר פוליטי" כדי למשוך את תשומת הלב של הצלמים ומאותו רגע לא התנגדתי למעצר. הסמוי אמר לי שאני עצור באשמת ניסיון הצתה ויש סרטון שמפליל אותי. הסברתי לו שלא יכול להיות שזה נכון כי לא התקרבתי לאש במהלך כל ההפגנה (זוכרים איך נגמר המשפט?). איל נאור שצילם את המעצר אמר בלייב: "דקל נעצר, כבר כמה זמן אנחנו יודעים שהמשטרה מחפשת אותו". והנה הוא צדק. למשט